Поради батькам

Стан здоров'я дитини, її фізичний розвиток і навіть зовнішній вигляд - це фактори, що тісно пов'язані з поведінкою дитини, її вчинками, з формуванням індивідуальних рис її особистості. Головні фактори, які треба врахувати при оцінці стану здоров'я та фізичного розвитку дитини: Зріст, вага, загальний фізичний розвиток. Для правильного орієнтування необхідно порівняти отримані дані з нормами фізичного розвитку, характерними для відповідного віку. Загальний стан здоров'я дитини, її опір інфекціям та хворобам, перенесені раніше захворювання та можливі наслідки. Діти, що мають порушення у функціонуванні органів зору та слуху, потребують постійного нагляду. Особливо необхідно стежити за тим, як впливають ці захворювання на формування психіки дитини. Двигунний (руховий) розвиток дитини. Слід звертати серйозну увагу на правильний розвиток лівої та правої частин тіла, особливо обох рук. Процеси фізичного розвитку. Вони тісно пов'язані з розумовим розвитком дитини. У багатьох дітей слабкий фізичний розвиток серйозно впливає на наслідки шкільного навчання. Усі дефекти та аномалії будови тіла дитини, її зовнішній вигляд. Необхідно врахувати, що як і гарна зовнішність, так і різноманітні недоліки у ній відіграють важливу роль у формуванні індивідуальних особливостей характеру дитини. Діяльність нервової системи, збуджуваність, зрівноваженість, загальний стан. Дефекти, не виправлені вчасно, невилікувана хвороба, неліквідоване хворобливе явище у подальшому набувають хронічного характеру. Стан здоров'я і загального фізичного розвитку дитини необхідно знати не тільки для усунення хворобливих явищ або виправлення недоліків фізичного розвитку. Ці відомості повинні стати для батьків одним із вихідних пунктів у розумінні впливу фізичного стану дитини на розвиток її психіки та на формування деяких особливостей дитини, щоб своєчасно попередити виникнення у неї небажаних з виховного боку рис характеру. Аналізуючи фізичний розвиток дитини, треба врахувати особливості статі: одні притаманні хлопчикові, зовсім інші - дівчинці. Завдання дорослих полягає у тому, щоб сформувати у дитини навички правильного ставлення до свого здоров'я, вміння турбуватися про свій організм тільки такими заходами, які випливають з об'єктивної необхідності. У дитини, яка часто хворіє протягом навчального року, з'являються труднощі у навчанні, які приводять до невдач, помилкового судження про її розумові здібності. Справжня ж причина - у слабкому фізичному розвитку дитини, у стані її здоров'я, можливо, і в умовах його розвитку. Батьки, які бажають свідомо й обдумано керувати духовним розвитком своїх дітей, формувати якості, які мають цінність для людини і всього суспільства, повинні добре орієнтуватися у процесі розвитку своєї дитини, знати все про стан її здоров'я.